Martin Adams and Deta Hedman the first HAL Open Darts singles Champions

HAL_Open_single_ChampionsPress release: Venray, Monday the 24th of March 2014

In the weekend of the 22nd and 23rd  of March the first ever HAL Open Darts tournament was played at Evenementen HAL Venray the Netherlands. A brand new international darts event  set up in less than 3 months and despite this the event had over 720 entries.

The total prize fund of € 17.700,00 and BDO, WDF and Zuiderduin Masters ranked an interesting event for national and international players who alo could win a ticket to play the Zuiderduin Masters 2014.

A variety of national and international  players came to Venray and from these world top players reigning WDF World Cup singels champion, Wesley Harms and 3 times Lakeside World Professional Darts champion Martin Adams reached the mens singles finals.

Martin Adams won this final over best of 5 sets 3-1 after losing the first set to Wesley with 3-1. But from set two Martin Adams took over control and equalized with a 3-0 set victory. Set 3 and 4 all ended in 3-1 for Wolfie who claimed the first HAL Open men singles title. Averages;  Wesley Harms – 91.70 and Martin Adams – 93.04

Deta Hedman won the ladies single finals with a 2-0 victory over 9 times Lakeside World Professional Ladies Darts champion, Trina Gulliver. The reigning Winmau World Maters ladies, Dark Destroyer Deta Hedman was 2-1 behind in the first set but won 2-3 to make 0-1. In te second set Trina made a 110 check out for 1-2 but in the 4 legs Deta made 1-3 to win the ladies title

Averages;  Deta Hedman – 72.99 and Trina Gulliver – 61.53

Colin Roelofs won the boys final and a ticket to play the Zuiderduin Masters Youth event with a 5-1 victory over Mike van Duijvenbode. The HAL Open Darts girls title was for Kyana Frauenfelder who beat the very unlucky Belgian girl Shauni Wastyn who missed so many matchdarts in the sixth and in the final leg. Kyana won 4-3

On Saturday the pairs event were played.

Martin Atkins and Rachel Brooks won the mixed pairs title with a 5-3 victory over Robbie Green and Deta Hedman

English ladies Rebecca Rose and Casey Gallagher claimed the ladies pairs title.They won the 7th and final leg in a match against Zoe Jones from England and Anneke Kuijten from the Netherlands

Robbie Green playing with Jan Dekker won the mens pairs final. In a best of 9 legs they won 5-2 from a local pair, Marco Pol and Jeffrey van de Ven.

All match result you can find at  www.halopendarts.nl

 

Regards

HAL Open Darts Organization



Ryder and Hammond win West Coast Classic. Klung and Clarke take youth titles.

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Laurence Ryder Australia   1. Corrine Hammond Australia
2. Tic Bridge Australia   2. Kim Kelly Australia
3. Harley Kemp Australia   3. Lee-Anne Watkins Australia
3. Eddie Sims Australia   3. Dot Mcleod Australia
5. Kerry Whear Australia   5. Lorraine Burn Australia
5. Tony David Australia   5. Michelle Rodney Australia
5. Keith Charchalis Australia   5. Jordan Clarke Australia
5. Tyson Hoefel Australia   5. Marilyn Mckenzie Australia
9. James Bailey Australia   9. Melissa Snnott Australia
9. Clifton Beauchamp Australia   9. Carrol Johns Australia
9. Nigel Hartley Australia   9. Robyn Mccloy Australia
9. Alan Aird Australia   9. Kristina Gallacher Australia
9. Mark Dorotich Australia   9. Natalie Carter Australia
9. Hayden Varias Australia   9. Tiana Smith Australia
9. Mkick Hammond Australia   9. Cheril Sutton Australia
9. Dave Platt Australia   9. Ursula Bennell Australia
             
             
Boys Results Country   Girls Results Country
1. Samuel Klung Australia   1. Angela Clarke Australia
2. Kody Dodds-Watson Australia   2. Renee Beswick Australia
3. Jackson Wilson-Young Australia   3. Erin Dawson Australia
3. Dylan Sutherland Australia   3. Skye-Anne Egan Australia
5. Dylan Park Australia   5. Hayley Dawson Australia
5. Jordan King Australia   5. Julie Adams Australia
5. Mitchell Beswick Australia   5. Ellie Wood Australia
5. Hayden Varias Australia   5. Taylah Beswick Australia


Labanauskas and Silvan win Trakai Castle Cup 2014

 Trakai_2014_champions

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Darius Labanauskas Lithuania   1. Lumi Silvan Finland
2. Eldar Abdulaev Belarus   2. Katerina Gordeeva Belarus
3. Marcin Malinowski Poland   3. Vilma Armaliene Lithuania
3. Nauris Gleglu Latvia   3. Tatiana Gulyaeva Russia
5. Sigitas Vasylius Lithuania   5. Zeltite Strade Latvia
5. Nikalaj Michalin Russia   5. Jekaterina Kuskova Lithuania
5. Aigars Strelis Latvia   5. Aurita Sirvydyte Lithuania
5. Andrius Sparauskas Lithuania   5. Anna Drobkova Russia
9. Ilvars Draulis Latvia   9. Irina Zinkevic Belarus
9. Narve Plassen Norway   9. Renata Vaikutiene Lithuania
9. Jonas Jonaitis Lithuania   9. Anita Maldere Latvia
9. Aleksej Kadocnikov Russia   9. Marija Ruzane Latvia
9. Arunas Ciplys Lithuania   9. Diana Shota Poland
9. Madars Razma Latvia   9. Elina Putnina Latvia
9. Gintaris Armalis Lithuania   9. Justyna Lutyzc Poland
9. Albertas Olechnovicius Lithuania   9. Vita Grebska Latvia


Smith and Hayhurst win Halifax Open

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Jeff Smith Canada   1. Cindy Hayhurst Canada
2. Kiley Edmunds Canada   2. Joanne Luke Canada
3. Darren MacNevin Canada   3. Cindy Veith Canada
3. Adam Stella Canada   3. Patricia Farrell Canada
5. Jeff Boutiller Canada   5. Darlene MacLeod Canada
5. Gerald Gillcrist Canada   5. Giselle Hayes Canada
5. Troy Hanlon Canada   5. Tammy Perry Canada
5. Gerry Melanson Canada   5. Kayla Thompson Canada
9. Terry Fougere Canada   9. Debbie Lewis-Christmas Canada
9. Jerry Myles Canada   9. Margaret Nicols-MacAdam Canada
9. Dave Fralic Canada   9. Carmel Pasher Canada
9. Seymour Dixon Canada   9. Gloria Brushett Canada
9. Shawn Drakes Canada   9. Dawn Acker Canada
9. Jim Lambert Canada   9. Taylor Probert Canada
9. Sheldon Fudge Canada   9. Josie Remington Canada
9. Carter Mill Canada   9. Shelby Brushett Canada


German Gold Cup: Wattemena and de Graaf take singles titles

Mens Results Country Womens Results Country
1. Jermaine Wattemena Netherland 1. Aileen de Graaf Netherland
2. Jan Dekker Netherland 2. Irina Armstrong Germany
3. Darius Labanauskas Latvia 3. Michelle Sossong Germany
3. Sefik Gergin Germany 3. Heike Jenkins Germany
5. Danny von Klompenburg Netherland 5. Danielle Iipelaar Netherland
5. Alex Tauber Germany 5. Marijolein Noijens Netherland
5. Maik Langendorf Germany 5. Kriestie Strücker Netherland
5. Robert Allenstein Germany 5. Anna Maria Schulze Germany
9. Stefan Stoyke Germany 9. Silke Klingler Germany
9. Vladimir Andersen Denmark 9. Jessica Reuß Germany
9. Terry Beijeved Netherland 9. Anne Willkomm Germany
9. Colin Rice Germany 9. Ann-Kathrin Wigmann Germany
9. Rick Hostra Netherland 9. Anne-Marie Scherer Germany
9. Yordi Meeunoisse Netherland 9. Daniela Reinecke Germany
9. Max Hopp Germany 9. Stefanie Zwitkowitsch Germany
9. Jyhan Artut Germany 9. Tanja Steinbrink Germany


Estonia Open 2013 results

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Darius Labanauskas LIT   1. Irina Armstrong RUS
2. Madars Razma LAT   2. Kirsi Viinikainen FIN
3. Ulf Ceder FIN   3. Maret Liiri FIN
3. Sami Sanssi FIN   3. Tarja Salminen FIN
5. Gerard Klijn NED   5. Marika Juhola FIN
5. Arunas Ciplys LIT   5. Sari Nikula FIN
5. Ali Roberts FIN   5. Gineke Hoekstra FIN
5. Matti Hatinen FIN   5. Tatiana Volokhina RUS
9. Barry Zander NED   9. Irēna Bauze LAT
9. Teuvo Haverinen FIN   9. Taru Kettunen FIN
9. Markus Jokikokko FIN   9. Mervi Kaksonen FIN
9. Teemu Harju FIN   9. Tiina Aule EST
9. Alexandr Oreshkin RUS   9. Lumi Silvan FIN
9. Paavo Myller FIN   9. Marina Udalaya RUS
9. Nauris Gleglu LAT   9. Laima Upeniece LAT
9. Narve Plassen NOR   9. Kaisu Rekinen FIN


Zuiderduin Masters Live 6 – 7 and 8 December

 Zuiderduin Masters logo

This Year all the matches of the Zuiderduin Masters are streamed live on the internet

On the website of RTV Noord Holland you can see these matches.

RTV Noord Holland website

Zuiderduin Masters website



Ilagan and Yun Zhan winners at the Hong Kong Open

   P1030756      P1030747
Mens Results Country   Womens Results Country
1. Lourence Ilagan Philippines   1. Xue Yun Zhan China
2. Edward Santos Philippines   2. Fanny Cheung Hong Kong
3. Stone Shek Hong Kong   3. Wei Shi China
3. Latif Sapup Malaysia   3. Nancy Ambrose Malaysia
5. Bin Zheng Country   5. Sharon Chan Hong Kong
5. Alex Hon Hong Kong   5. Erdenetuya Mongolia
5. Tony Teo Singapore   5. Chan Sit Tan Hong Kong
5. Joe Ng Hong Kong   5. Esanna Lam Hong Kong
9. Ivan Ho Hong Kong   9. Ka Man Kwok Hong Kong
9. Rob Modra Australia   9. Zuki Lai Hong Kong
9. Attapol Thailand   9. Mungun Chimeg Mongolia
9. Kevin Mok Hong Kong   9. Yun Mi Kim Korea
9. Victor Poulose Malaysia   9. Shuk Yan Lam Hong Kong
9. Paul Lim Singapore   9. Tsz Mei Wong Hong Kong
9. Magnus Hilden Sweden   9. Bee Lui Hong Kong
9. Stephen Tam Hong Kong   9. Christina Koh Singapore


4th Italian Grand Master results

photo of winners

Mens Results

Country   Womens Results Country
1. Martin Barrett England   1. Samantha Piccolo Italy
2. Luca Catallo Italy   2. Giovanna Novelli Italy
3. Franco Bertini Italy   3. Cristina Mascia Italy
3. Rowby John Rodriguez Austria   3. Michela Michelini Italy
5. Martino Tagliapietra Italy   5. Annamaria Bonvicini Italy
5. Steve Plummer England   5. Cecilia Facchini Italy
5. Antonino Faraci Italy   5. Cinzia Borgia Italy
5. Alessandro Colnaghi Italy   5. Romana Petrini Italy
9. Mer Cabril Allarce Italy   9. Sabina Falsone Italy
9. Gianluca Grillini Italy   9. Giada Ciofi Italy
9. Enrico Fraccaro Italy   9. Helen Woolley England
9. Marco Framboas Italy   9. Cristina Pizzinat Italy
9. Loris Polese Italy   9. Sara Foconetti Italy
9. Paul Godbeer England   9. Sonia Taeggi Italy
9. Leonardo Niro Italy   9. Stefania Pieroni Italy
9. Diego Bettin Italy   9. Francesca Caccia Italy


Phillips and Brooks win in Turkey

DSC_2455   DSC_2476
Mens Results Country   Womens Results Country
1. Martin Phillips Wales   1. Rachel Brooks England
2. Ryan Joyce England   2. Gaynor Williams Wales
3. Sam Hewson England   3. Paula Jacklin England
3. Dave Stokell England   3. Hanne Johnsen Denmark
5. Sadik Rackel Turkey   5. Dawn Phillips Wales
5. Eser Tekin Turkey   5. Maria Gavrilova Russia
5. Peter Erksson Sweden   5. Malin Mantyla Sweden
5. Ahmet Ertugrul Turkey   5. Sara Nilsson Sweden
9. Alexandru Stoian Romania   9. Rabia Dolgun Turkey
9. Engin Kayaoglu Turkey   9. Randi Dalhoi Sweden
9. Utku Karaca Turkey   9. Elen Holmen Norway
9. Willem Mandigers Netherlands   9. Johanna Sundstrand Sweden
9. Emre Toros Turkey   9. Tania Gulyaeva Russia
9. Peter Wahlsten Sweden   9. Seda Uzunca Turkey
9. Veine Hagen Sweden   9. Aylin Alemdar Turkey
9. Andy Chalmers England   9. Lillian Tonnessen Norway


Next Page »