Results of the draw for Zuiderduin Masters 2014

Press release: Egmond aan Zee, Thursday the 30th of October 2014

The promoters of the Zuiderduin Masters have done the draw for Zuiderduin Masters 2014, the world top darts event taht start the 5th of December in hotel Zuiderduin,Egmond aan Zee. In prescence of Johan Bovenschen of the NDB and tournament official Arjan de Waal the draw for the 3 events was done.

In the mens event 24 players participate and 8 of these players, the top 8 of the Zuiderduin Masters is seeded as group head of 1 of the 8 groups of 3 player per group. The remaining 16 players by draw will enter a group.

The ladies event has 6 players and top two best ladies of the Zuiderduin Masters are seeded . Each is group head of one of the 2 groups in the ladies event. The 4 remaining players in the ladies field per draw enter a group.

No seeded players in the youth event that also has 6 players. All the 6 players per draw will enter a group of 3 players each.

After the group matches the best 8 men ( winner of a group) will play in the quarter finals. The best players of the ladies and youth event play the final of the ladies or youth event on Sundat the 7th of December.

The results of the draw:

MEN EVENT:

 

POULE A

 

POULE B

1

Wesley Harms (NED) (1)

1

Tony O’Shea (ENG) (8)

2

Willem Mandigers (NED)

2

Co Stompé (NED)

3

Darryl Fitton (ENG)

3

Yordi Meeuwisse (NED)

 

POULE C

 

POULE D

1

Jan Dekker (NED) (5)

1

Scott Mitchell (ENG) (4)

2

Madars Razma (LET)

2

Michel van der Horst (NED)  

3

Jamie Hughes (ENG)

3

Scott Waites (ENG)

 
 

POULE E

 

POULE F

1

Rick Hofstra (NED) (3)

1

Geert De Vos (BEL) (6)

2

Ross Montgomery (SCO)  

2

Remco van Eijden (NED)

3

Alan Norris (ENG)

3

Jeffrey de Graaf (NED)

 

POULE G

 

POULE H

1

Gary Robson (ENG) (7)

1

Martin Adams (ENG) (2)

2

Ted Hankey (ENG)

2

James Wilson (ENG)

3

Richard Veenstra (NED)

3

Martin Phillips (WAL)

 

 

LADIES EVENT:

 

POULE A

 

POULE B

1

Aileen de Graaf (NED) (1)

1

Ana. Dobromyslova (RUS) (2)

2

Sharon Prins (NED)

2

Deta Hedman (ENG)

3

Fallon Sherrock (ENG)

3

Ann Louise Peters (DEN)

 

 

YOUTH EVENT:

 

POULE A

 

POULE B

1

Colin Roelofs (NED)

1

Justin van Tergouw (NED)

2

Niels Zonneveld (NED)

2

Mike van Duivenbode (NED)

3

Callan Rydz (ENG)

3

Lorenzo Schmelcher (BEL)

 

More information of the tourament, ticket sale and hotel bookings you can find on the website of the Zuiderduin Masters, www.zuiderduinmasters.nl

Filed Under Zuiderduin Masters


Mandigers and Jones win Turkish Open

AYF_0855

Mens Results Country Womens Results Country
1. Willem Mandigers Netherlands 1. Zoe Jones England
2. Martin Phillips Wales 2. Rachel Brooks England
3. Umit Hygunsozlu Turkey 3. Gaynor Williams Wales
3. Anders Astrom Sweden 3. Paula Jacklin England
5. Gokhan Ulusoy Turkey 5. Frida Birgersson Sweden
5. Steve Pearce England 5. Anne-Sophie Carlsson Sweden
5. Ryan Joyce England 5. Hanne Johnsen Denmark
5. Sam Hewson England 5. Linda Oden Sweden
9. Wayne Davies Wales 9. Sennul Gasli Turkey
9. Mehdi Shayestern Iran 9. Gamze Erarslan Turkey
9. Nicolai Frolov Russia 9. Heidi Plambeck Denmark
9. Cemal Gingi Turkey 9. Therese Jansson Sweden
9. Huseyin Moda Turkey 9. Ayga Ozmen Turkey
9. Dave Stokell England 9. Nurcan Mergen Turkey
9. Veine Hagen Sweden 9. Emine Dursan Turkey
9. Andy Chalmers England 9. Wanja With Denmark
Filed Under WDF Results


Roelofs and Wastyn win youth titles at Next Talents of Darts

Photo-NToD

Boys Results Country Girls Results Country
1. Colin Roelofs Netherlands 1. Shauni Wastyn Belgium
2. Mike van Duivenbode Netherlands 2. Priscilla Steenbergen Netherlands
3. Timo van Wanrooij Netherlands 3. Veerle Hamerlink Netherlands
3. Maikel Verberk Netherlands 3. Layla Brussel Netherlands
5. Kevin Doets Netherlands 5. Lena Edge Germany
5. Damian Gerrits Netherlands 5. Kyana Frauenfelder Netherlands
5. Lorenzo Schmelcher Belgium 5. Joella Verhagen Netherlands
5. Jaimy van Bavel Netherlands 5. Michelle Verberk Netherlands
9. Lars Fransen Netherlands 9. Cassandra Hof Netherlands
9. Jordy van de Weerd Germany 9. Lianne Vos Netherlands
9. Dion van Everdingen Netherlands 9. Silvana Veltman Netherlands
9. Justin van Tergouw Netherlands 9. Samantha Vogler Germany
9. Ricardo Roks Netherlands 9. Lerena Rietbergen Netherlands
9. Gijsbert van Malsen Netherlands 9. Lindsey Wattez Netherlands
9. Meinthe Hibma Netherlands 9. Samantha Mollema Netherlands
9. Conner Man Netherlands 9. Ashley Snijders Netherlands
Filed Under WDF Youth Results


Warnock and Mason win Bon Jones Memorial

The 19th annual BOB JONES MEMORIAL tournament got off to a great  start on Friday night with 184 players registering for the Blind Draw Doubles.

Total prize money for the weekend tournament was over $16,000 and  the competition is getting stronger each year. However, it was only the North American players who took the opportunity to participate in the 501 singles with the top players receiving NDFC/WDF/BDO ranking points.

STEVE-WARNOCKThe singles event began with 114 men and 54 ladies playing for the coveted Bob Jones Memorial trophy. The spectators who remained to see the final events were treated to some great darts. Steve Warnock, from St. Catharines (Ontario) and Kiley Edmunds from Waverley (Nova Scotia) put on a great show of darts going to the seventh leg; Steve
Warnock won the match 5-2.

The ladies event featured Maria Mason of BowmanvilleMARIA-MASON (Ontario) and Trish Grzesik from Stratford (Ontario). Both ladies played super darts; however, Maria Mason took the win by a score of 4-2.

The tournament organizers, Kim Whaley-Hilts and Wally Hilts, would like to thank all the participants and extend an invitation to all NDFC, WDF and BDO players to attend the 2015 event which will be held from October 23rd to 25th. This will be a special event, as it will be the 20th year. So….. please, stay tuned for further updates on increased prize money for this event. 

Mens Results Country Womens Results Country
1. Steve Warnock Canada 1. Maria Mason Canada
2. Kiley Edmunds Canada 2. Trish Grzesik Canada
3. Guy Connelly Canada 3. Robin Curry USA
3. Terry Hayhurst Canada 3. Denise Martin Canada
5. James Box Canada 5. Rhonda Maidment Canada
5. Norm McKown Canada 5. Oceanna Watson Canada
5. Andre Carman Canada 5. Marilyn Loft Canada
5. Jason Barlow Canada 5. Annie Pittman Canada
9. Martin Tremblay Canada 9. Christa Venedam Canada
9. Paul Bolduc Canada 9. Cathy Scharf-Matthews Canada
9. Darrin Allen Canada 9. Cali West USA
9. Kerry Howe Canada 9. Kellie Abbott Canada
9. Dan Olson Canada 9. Brianne Mens Canada
9. Dave Richardson Canada 9. Aoife Snook Canada
9. Bernie Miller Canada 9. Nancy Ste-Croix Canada
9. Mike Power Canada 9. Shelley Watson Canada
Filed Under WDF News


Passing of Vi Alderman, wife of WDF General Secretary Dave Alderman

It is with great sadness that the WDF report the passing of Vi Alderman, wife of WDF General Secretary Dave Alderman.

Vi was an integral part of darts at all levels for many years and will be missed by all of us.

Our sincere condolences and prayers are with Dave and family through this time of sorrow.

Rest in Peace Vi.

Details of funeral arrangements will be announced as they are received.

Regards.
Bill Hatter
WDF President

Filed Under WDF News


Two players of the Dutch Youth national selection receive a wildcard for Zuiderduin Masters Youth

Press release: Egmond aan Zee, Monday the 27th of October 2014

niels_zonneveld MvDuivenbode

The group of players for the Zuiderduin Masters Youth event completed. The last two available wildcards yesterday were given to two players of the Dutch national youth selection.

Mike van Duivenbode from Dordrecht, runner up of the Next talent of Darts event, played yesterday and Niels Zonneveld from Uitgeest, member of the Dutch Youth squad that won the Europe Cup for teams title and overall title are invited top play the event starting the 5th of December.

The names of all players participating the Zuiderduin Masters we know now and Thursday the 30th of October the draw for the event will be done.

More information of the tourament, ticket sale and hotel bookings you can find on the website of the Zuiderduin Masters, www.zuiderduinmasters.nl

Filed Under Zuiderduin Masters


Kemp and Hammond win Sunshine State Classic. Jordan Ford takes the Youth Title.

Mens Results Country Womens Results Country
1. Haley Kemp Australia 1. Corrine Hammond Australia
2. Robbie Modra Australia 2. Sandra Smith Australia
3. Mitchell Clegg Australia 3. Melissa Sinnott Australia
3. James Bailey Australia 3. Lorraine Burn Australia
5. Tony Shreeve Australia 5. Jessica Smiley Australia
5. Tim Williams Australia 5. Kate Gifford Australia
5. Ricky Rundle Jones Australia 5. Chrissy Sheerin Australia
5. Stuart Leach Australia 5. Jade Whitworth Australia
9. Eddy Sims Australia 9. Leilani Sheerin Australia
9. Laurie Loch Australia 9. Barbara Kermond Australia
9. Gary Porter Australia 9. Lorraine Hill Australia
9. Robbie King Australia 9. Mihi Reid Australia
9. Jamie Rundle Australia 9. Deb Mottram Australia
9. Bruce Baker Australia 9. Bec Justice Australia
9. Dave Dalgish Australia 9. Raylene Miller Australia
9. Paul Dawson Australia 9. Julie McGoist Australia

 

Youth Results Country B/G
1. Jordan Ford Australia B
2. Matthew Duncan Australia B
3. Cody King Australia B
3. Braidon Charlton Australia B
5. Matt Thompson Australia B
5. Patrick Simmons Australia B
5. Jade Whitworth Australia G
5. Cameron Scarlett Australia B
9. Declan Bailey Australia B
9. Tiarna Smith Australia G
9. Rebecca Justice Australia G
Filed Under WDF Results, WDF Youth Results


Wilcox and Burke win Youth Titles at Witch City Open

Boys Results Country Girls Results Country
1. Steven Wilcox Canada 1. Raina Burke Canada
2. Dan Robbins USA 2. Kayla Thompson Canada
3. Dan Munson USA 3. Hannah McCandles USA
3. Kenny Boyce USA 3. Kaylee Roy USA
5. Jacob Demers USA 5. Hannah Denison USA
5. Mac Soucy USA 5. Nicolina Farmer USA
5. Brandon Newcomb USA
5. Brian Morehouse USA
9. Jason Widtfieldt USA
9. Matt Robbins USA
9. Gage Wood USA
9. Owen Soucy USA
9. James Butler USA
9. Owen Sherlock USA
9. Mike Snyder USA
9. Kyle Davis USA
17. Nick Snyder USA
17. James Tavalone USA

Filed Under WDF Youth Results


Players field Zuiderduin Masters men completed. Richard Veenstra wins NDB wildcard

Richard_Veenstra_WildcardPress release: Egmond aan Zee, Saturday the 25th of October 2014

Not only the promoters of the Zuiderduin Masters can invite players for the event with a wildcard. Also the Dutch Darts Bond is allowed to give a wildcard to a player who can play in the group of 24 men participating in this event.

It is a tradition that the NDB organizes a special play off event for the players in the Dutch national selection and yesterday evening the play off event was played.

Winner of the competition is the 23 Year old Richard Veenstra from Friesland who won the event with only one leg more than his opponent.

A great reward for this talented player from Ossenzijl, Friesland who made his debute this Year in the Dutch national selection and the 5th of December will take his first steps on the stage of the world top darts event, the Zuiderduin Masters.

More information of the tourament, ticket sale and hotel bookings you can find on the website of the Zuiderduin Masters, www.zuiderduinmasters.nl

Filed Under Zuiderduin Masters


Clegg and Smith win Australian Masters

Mens Results Country Womens Results Country
1. Mitchell Clegg Australia 1. Sandra Smith Australia
2. Rob Modra Australia 2. Kim Kelly Australia
3. Paul Bithel Australia 3. Corinne Hammond Australia
3. Eddie Sims Australia 3. Veronica Geisler Australia
5. John Weber Australia 5. Kate Gifford Australia
5. Dan Chapman Australia 5. Janine Cassar Australia
5. Tony David Australia 5. Rebecca Webster Australia
5. G. Walsh Australia 5. Kerry Crowdey Australia
9. Ash Britt Australia 9. Kayleigh Johnson Australia
9. Clinton Bridge Australia 9. Natalie Carter Australia
9. Michael Bajowski Australia 9. Lorraine Burn Australia
9. Andrew Townes Australia 9. Shelley Spark Australia
9. Jason Fulham Australia 9. Maureen Gillam Australia
9. James Bailey Australia 9. Seven Francois Australia
9. Steve Duke Snr Australia 9. Simone Devereaux Australia
9. Tyler Fitch Australia 9. Daveisha Ikitautama Australia
Filed Under WDF Results


« Previous PageNext Page »