90 minutes coverage from Czech Open 2013

90 minutes coverage from Czech Open 2013 held in Prague last weekend, broadcasting record made by Czech Television CT4-sport. The full TV record with highlights and interviews
can be watched here:    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10166710693-sipky/213471291342001/

Filed Under WDF News


Ilagan and Yun Zhan winners at the Hong Kong Open

   P1030756      P1030747
Mens Results Country   Womens Results Country
1. Lourence Ilagan Philippines   1. Xue Yun Zhan China
2. Edward Santos Philippines   2. Fanny Cheung Hong Kong
3. Stone Shek Hong Kong   3. Wei Shi China
3. Latif Sapup Malaysia   3. Nancy Ambrose Malaysia
5. Bin Zheng Country   5. Sharon Chan Hong Kong
5. Alex Hon Hong Kong   5. Erdenetuya Mongolia
5. Tony Teo Singapore   5. Chan Sit Tan Hong Kong
5. Joe Ng Hong Kong   5. Esanna Lam Hong Kong
9. Ivan Ho Hong Kong   9. Ka Man Kwok Hong Kong
9. Rob Modra Australia   9. Zuki Lai Hong Kong
9. Attapol Thailand   9. Mungun Chimeg Mongolia
9. Kevin Mok Hong Kong   9. Yun Mi Kim Korea
9. Victor Poulose Malaysia   9. Shuk Yan Lam Hong Kong
9. Paul Lim Singapore   9. Tsz Mei Wong Hong Kong
9. Magnus Hilden Sweden   9. Bee Lui Hong Kong
9. Stephen Tam Hong Kong   9. Christina Koh Singapore
Filed Under WDF Results, WDF Tournaments


4th Italian Grand Master results

photo of winners

Mens Results

Country   Womens Results Country
1. Martin Barrett England   1. Samantha Piccolo Italy
2. Luca Catallo Italy   2. Giovanna Novelli Italy
3. Franco Bertini Italy   3. Cristina Mascia Italy
3. Rowby John Rodriguez Austria   3. Michela Michelini Italy
5. Martino Tagliapietra Italy   5. Annamaria Bonvicini Italy
5. Steve Plummer England   5. Cecilia Facchini Italy
5. Antonino Faraci Italy   5. Cinzia Borgia Italy
5. Alessandro Colnaghi Italy   5. Romana Petrini Italy
9. Mer Cabril Allarce Italy   9. Sabina Falsone Italy
9. Gianluca Grillini Italy   9. Giada Ciofi Italy
9. Enrico Fraccaro Italy   9. Helen Woolley England
9. Marco Framboas Italy   9. Cristina Pizzinat Italy
9. Loris Polese Italy   9. Sara Foconetti Italy
9. Paul Godbeer England   9. Sonia Taeggi Italy
9. Leonardo Niro Italy   9. Stefania Pieroni Italy
9. Diego Bettin Italy   9. Francesca Caccia Italy
Filed Under WDF Tournaments


Australian Sunshine Classic and Suncoast Youth results

Mens Results Country Womens Results Country
1. Stuart Leach Australia 1. Pam Burr Australia
2. James Bailey Australia 2. Melissa Sinnott Australia
3. Eddy Sims Australia 3. Chrissy Sheerin Australia
3. Harley Kemp Australia 3. Lorraine Burn Australia
5. Jamie Rundle Australia 5. Sandra Smith Australia
5. Glen Jones Australia 5. Corrine Hammond Australia
5. Dave Marshall Australia 5. Brooke Reynolds Australia
5. Lindsay Wells Australia 5. Tiarna Smith Australia
9. Jono Griffiths Australia 9. Rebecca Webster Australia
9. Bruce Baker Australia 9. Cathy Shaw Australia
9. Mitchell Clegg Australia 9. Renae King Australia
9. Ricky Jones Australia 9. Barbara Kermond Australia
9. Jamie Mathers Australia 9. Leanne Wilson Australia
9. Paul Dawson Australia 9. Nina Lacey Australia
9. Aaron Marsh Australia 9. Kate Gifford Australia
9. Mike Bower Australia 9. Debbie Ashe Australia

 

Boys Results Country Girls Results Country
1. Jamie  Rundle Australia 1. Jade Whitworth Australia
2. Matthew  Francios Australia 2. Taylah Whitlock Australia
3. Braidon  Charlton Australia 3. Tiarna Smith Australia
3. Jackson Wilson-Young Australia 3. Tori Kewish Australia
5. Ky  Smith Australia 5. Nicola Whitworth Australia
5. Conner Smith Australia 5. Ellesha James Australia
5. Matt  Thompson Australia 5. Melissa Burn Australia
5. Declan  Bailey Australia 5. Jesse Marie James Australia
9. Pat Simmonds Australia
9. Jesse  Wilkinson Australia
9. Cody King Australia
9. Cody  Wilkinson Australia
Filed Under WDF Results


Sunparks Masters 2013 results

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Scott Mitchell Eng   1. Sharon Prins Neth
2. Martin Adams Eng   2. Aileen de Graaf Neth
3. Jamie Hughes Eng   3. Paula Jacklin Eng
3. Geert De Vos Bel   3. Fallon Sherrock Eng
5. Pieter Miedema Neth   5. Karin Krappen Neth
5. Jeffrey de Graaf Neth   5. Heike Jenkins Ger
5. Sam Head Eng   5. Dee Bateman Eng
5. Ron Meulenkamp Neth   5. Anneke Kuijten Neth
9. Joey ten Berge Neth   9. Trina Gulliver Eng
9. Wesley Harms Neth   9. Sue Gulliver Eng
9. Donie Michels Bel   9. Casey Gallagher Eng
9. Remco van Eijden Neth   9. Sharon Roosen Neth
9. Geert De Kock Bel   9. Anca Zijlstra Neth
9. Bas van Elk Neth   9. Tamara Schuur Neth
9. Stevie Plank Sco   9. Floortje van Zanten Neth
9. Jan Dekker Neth   9. Kerstien de Vries Neth
             
             
Boys Results Country   Girls Results Country
1. Maarten Dirk Woord Neth   1. Sharon Jansen Neth
2. Kevin Doets Neth   2. Fenna Bouwman Neth
3. Mike De Decker Bel   3. Shauni Wastijn Bel
3. Justin van Tergouw Neth   3. Priscilla Steenbergen Neth
5. Colin Roelofs Neth   5. Michelle Lindhardt Den
5. Levy Frauenfelder Neth   5. Vienne Schot Neth
5. Viani Van den Bergh Bel   5. Kyana Frauenfelder Neth
5. Joe Davis Eng   5. Christel Merkestein Neth
9. Jerry Kaldenberg Neth   9. Veerle Hamelink Neth
9. Maikel Verberk Neth   9. Sandy Gerbes Neth
9. Javanico Jansen Neth   9. Michelle Verberk Neth
9. Lars Fransen Neth   9. Marieke Woord Neth
9. Damien Gerrits Neth   9. Lindey Wattez Neth
9. Kevin Segers Bel        
9. Bryan Coenderaerts Bel        
9. Tim van de Poel Neth        
Filed Under WDF Results


Results from Czech Open held in Prague

Here are the results from Czech Open held in Prague this weekend. Defending Czech Open champion and current Lakeside World Champion, Scott Waites from England retained the title for the second time as well as Deta Hedman beat Aileen de Graaf from Netherlands in amazing final. Sunday Men/Women pairs tournament trophies belong to Paul Coughlin and Darius Labanauskas and Deta Hedman with Marie Groves. CT4 sport TV coverage would be provided shortly during upcoming dates. Link and full results can be viewed directly on Czech Open website here: http://czechopen.czechdarts.org/results

MEN (LAST 16)
1. SCOTT WAITES (ENG)
2. GARY ROBSON (ENG)
3. VLADIMIR ANDERSEN (DEN)
3. DARRYL FITTON (ENG)
5. RICK HOFSTRA (NED)
5. MARTIN PHILLIPS (WAL)
5. GARRY THOMPSON (ENG)
5. TONY O’SHEA (ENG)
9. STEFAN LUTISAN (CZE)
9. RON MEULENKAMP (NED)
9. JIM WILLIAMS (WAL)
9. MARTIN ATKINS (ENG)
9. MADARS RAZMA (LAT)
9. JEFFREY DE GRAAF (RUS)
9. PAVEL DRTIL (CZE)
9. RYAN HOGARTH (SCOT)

WOMEN (LAST 8)
1. DETA HEDMAN (ENG)
2. AILEEN DE GRAAF (NED)
3. KIRSI VIINIKAINEN (FIN)
3. ANNE WILLKOMM (GER)
5. IVETA BRUSKA (CZE)
5. RACHEL BROOKS (ENG)
5. IRINA ARMSTRONG (GER)
5. VERONIKA IHÁSZ (HUN)

BOYS YOUTH (LAST 8)
1. NATHAN STREET (ENG)
2. FREDI GSELLMANN (AUT)
3. RYAN HOGARTH (ENG)
3. LARS FRANSEN (NED)
5. MANUEL RECHBERGER (AUT)
5. MAREK NEČAS (CZK)
5. FRANKO GIULIANI (AUT)
5. BERRY VAN PEER (NED)
 
GIRLS YOUTH (LAST 8)
1. DENISA DADOVA (CZK)
2. KORNELIA LUIŠATÉ (LIT)
3. SELINA RECHBERGER (AUS)
3. VERONIKA ANDRASOVA (CZK)
 
Filed Under WDF Results


Results from the Hong Kong Open

Youth Results Country
1. Xian Guang Qu China
2. Cheuk Yin Wong Hong Kong
3. Masa Lui Hong Kong
3. Lok Yin Lee Hong Kong
5. King Yeung Chan Hong Kong
5. Vong Hon In Macau
5. Ng Yui Man Hong Kong
5. Luk Hang Ngai Hong Kong

 Capture

Filed Under WDF Youth Results


Most original dressed visitor of Zuiderduin Masters has a chance to win a Triple 20 package

kostuumwedstrijd

© Promotion Zuiderduin Masters

Pressrelease: Egmond aan Zee, Friday the 22nd of November 2013Also this Year the promoters of the Zuiderduin Masters offer a Triple 20  hotel package for two to the spectator who comes to the Zuiderduin Masters in an original and funny outfit.

To be assured of tickets and a hotel room for Zuiderduin Masters 2014, this is your chance. Visit the Zuiderduin Masters 2013 played from the 6th of December to the 8th of December  in your most  funny  outfit and so make a chance to win this wonderful prize?

During the three days of the tournament a photographer shoots pictures of visitors who have strikingly dressed to support their favorite dartplayer (s)  After the event a winner is chosen. The photo of the winner will be published an entire week on the website of the Zuiderduin Masters after the tournament. This person can contact the hotel  to make an arrangement to collect the prize.

The Zuiderduin Masters Triple 20 package for two includes:

- 3 nights in a double room

- 3 x breakfast buffet

- During the stay free use of swimming pool and sauna

- A passe partout for the entire tournament plus priority entering the venue compared to spectators who are not staying at the hotel

Get involved! Somewhere in your closet  you might find a colorful wig or other attributes worn on Queens day or any other festive occasion, and win this package for two persons.

For all the 2013 session a few tickets are available so be quick and make your reservation at www.zuiderduinmasters.nl

Filed Under WDF News, Zuiderduin Masters


Coughlin and Armstrong win singles titles in Latvia. Lušaitė takes youth title.

 LatviaOpen2013-singles

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Paul Coughlin Scotland   1. Irina Armstrong Russia
2. Madars Razma Latvia   2. Lumi Silvan Finland
3. Nauris Gleglu Latvia   3. Marta Krol Norway
3. Pär Riihonen Sweden   3. Kaisu Rekinen Finland
5. Ron Meulenkamp Netherlands   5. Jurgita Bendinskienė Lithuania
5. Arūnas Čiplys Lithuania   5. Zeltīte Strade Latvia
5. Jari Nissinen Finland   5. Liza Pugina Russia
5. Glenn Spearing Ireland   5. Sandija Andersone Latvia
9. Sigitas Vasylius Lithuania   9. Anita Puncule Latvia
9. Tomas Riaubiškis Lithuania   9. Laima Upeniece Latvia
9. Ari Nummelin Finland   9. Avelīna Lāce Latvia
9. Paavo Myller Finland   9. Tiina Aule Estonia
9. Darius Labanauskas Lithuania   9. Kristīne Krūka Latvia
9. Robert Wagner Norway   9. Vyta Orloviene Lithuania
9. Gatis Lancers Latvia   9. Kristīne Bauze Latvia
9. Guntars Grebskis Latvia   9. Maria Lindström Finland
             
             
Youth Results B – G Country      
1. Kornelija Lušaitė G Lithuania      
2. Jevgenij Novikov B Lithuania      
3. Jekaterina Kuškova G Lithuania      
3. Rokas Aniulis B Lithuania      
5. Ugnius Jankūnas B Lithuania      
5. Endijs Vasiļjevs B Latvia      
5. Matīss Zandbergs B Latvia      

 

LatviaOpen2013-bdp
LatviaOpen2013-ladies-pairs-groups
LatviaOpen2013-ladies-pairs-playoff
LatviaOpen2013-ladies-singles
LatviaOpen2013-mens-pairs
LatviaOpen2013-mens-singles
LatviaOpen2013-youth-singles

Filed Under WDF Results


NZDC Levin Open Results

Mens Results Country   Womens Results Country
1. Craig Pullen NZ   1. Tina Osborne NZ
2. Peter Hunt NZ   2. Polly Luke NZ
3. Wayne Carey NZ   3. Dawn Unuka NZ
3. Greg Moss NZ   3. Anna Neho NZ
5. Jonathan Silcock NZ   5. Nicole Regnaud NZ
5. Brian Steed NZ   5. Olivia Curreen NZ
5. Craig Caldwell NZ   5. Robyn Coley NZ
5. Mike Day NZ   5. Michelle Mckee NZ
9. Steve Gooch NZ        
9. Robert Grant NZ        
9. Patrick Gregory NZ        
9. Terry Jowett NZ        
9. John Kelly NZ        
9. Eddie Tom NZ        
9. Rob Szabo NZ        
9. Tony Ngeru NZ        
Filed Under WDF Results


« Previous PageNext Page »