WDF Europe Cup Youth 2018, Turkey – results

WDF Europe Cup Youth was played 12-14/07/2018 in Ankara, Turkey with 14 national teams in boys events and 11 national teams in girls events.

WDF Europe Cup Youth 2018, Turkey – overall winners in boys Netherlands and girls England

WDF Europe Cup Youth 2018, Turkey – overall winners in boys Netherlands and girls England

Draw – Results

Event

Boys

Girls

Overall 1. Netherlands
2. Republic Of Ireland
3. England
1. England
2. Turkey
3. Netherlands
Points Table Points Table
Singles 1 Jurjen van der Velde Netherlands
2 Keane Barry Republic of Ireland
3-4 Jack Vincent England
3-4 Brandon Nicoll Scotland
1 Beau Greaves England
2 Emine Dursun Turkey
3-4 Chloe O’Brien Scotland
3-4 Hatice Sinem Sengul Turkey
THU Brackets RR, THU & SAT Finals KO FRI Brackets RR, FRI & SAT Finals KO
Pairs 1 Killian Heffernan/Keane Barry Rep. Ireland
2 Nathan Girvan/Brandon Nicoll Scotland
3-4 Levy Frauenfelder/Ricardo van der Vloed Netherlands
3-4 Gergely Lakatos/Bence Katona Hungary
1 Beau Greaves/Shannon Reeves England
2 Emine Dursun/Hatice Sinem Sengul Turkey
3-4 Layla Brussel/Lerena Rietbergen Netherlands
Katie Sheldon/Chloe Byrne Republic of Ireland
THU Brackets RR, THU & SAT Finals KO THU Brackets RR, THU & SAT Finals KO
Team 1 Netherlands
2 England
3-4 Wales
3-4 Republic of Ireland
FRI Brackets RR, FRI & SAT Finals KO

 

WDF Europe Cup 2018, Turkey – picture collage

Pictures also in WDF Facebook https://www.facebook.com/dartswdf/


Posts in Facebook

Poster of WDF Europe Cup Youth 2018 dates and logosHost used for publishing this Public Facebook Group – Dart Bilgilendirme Platformu

On Facebook group, they published results, photos, and information about the live streaming.

WDF Tables updated

WDF Tables updated with these results 18/07/2018, singles 56 boys and 22 girls

BOY’S SINGLES Country Position GIRL’S SINGLES Country
Jurjen van der Velde Netherlands 1 Beau Greaves England
Keane Barry Rep. of Ireland 2 Emine Dursun Turkey
Jack Vincent England 3 Chloe O’Brien Scotland
Brandon Nicoll Scotland 3 Hatice Sinem Sengul Turkey
Fatih Bozan Turkey 5 Lerena Rietbergen Netherlands
Nathan Girvan Scotland 5 Shannon Reeves England
Bence Katona Hungary 5 Katie Sheldon Rep. of Ireland
Marcel Bus Netherlands 5 Layla Brussel Netherlands

Programme

11 July – Wednesday

08:00-17:00 Arrivals and registrations
18:00 Team managers meeting
19:00 – 21:00 Dinner
21:00 Opening ceremony

12 July – Thursday

10:00 Boys’ Pairs Round Robin Group matches
10:00 Girls’ Pairs Round Robin Group matches
12:00 – 14:00 Lunch
14:00 Boys’ Pairs Round Robin Group matches (QF included)
14:00 Girls’ Pairs Round Robin Group matches (QF included)
16:00 Boys’ Singles Round Robin Group matches
18:00 Boys’ Singles “KO” matches (QF included)

13 July – Friday

10:00 Boys’ Team Round Robin matches
10:00 Girls’ Singles Round Robin matches
12:00 – 14:00 Lunch
14:00 Boys’ Team Round Robin matches (QF included)
14:00 Girls’ Singles Round Robin matches (QF included)

14 July – Saturday

09:00 Boys’ Pairs Semi-Finals
09:00 Girls’ Pairs Semi-Finals
10:00 Boys’ Singles Semi-Finals
10:00 Girls’ Singles Semi-Finals
11:00 Boys’ Team Semi-Finals
12:00 – 14:00 Lunch
14:00 Boys’ Pairs Final
14:45 Girls’ Pairs Final
15:30 Boys’ Singles Final
16:15 Girls’ Singles Final
17:00 Boys’ Team Final
18:00 Medal Ceremony
20:00 Closing Banquet

15 July – Sunday

03:00-24:00 Departures

Host & Venue

Turkish Bocce Bowling and Darts Federation (TBBDF) website information http://www.tbbdf.gov.tr/turkish_bocce_bowling_dart_federation (English)

Venue Altinel Hotel Ankara, website http://www.altinelhotels.com.tr/ (Turkish)

Participating countries

Boys (14 countries) Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, England, Germany, Gibraltar, Hungary, Iceland, Netherlands, Republic of Ireland, Scotland, Turkey, Wales
Girls (11 countries) Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, England, Germany, Hungary, Netherlands, Republic of Ireland, Scotland, Turkey