Finder Darts Masters 2018 – Day 2

The group stage of the Finder Darts Masters men’s and ladies’ tournament and for the youth event are played and names the winners of each group are known after the afternoon and evening session.

In the afternoon session, the players returned who lost their first match yesterday and for them it became a matter of winning for a place in the quarter finales

For some players is did not go as expected and before the start of the evening matches Martin Adams, Scott Waites, Martijn Kleermaker and Tony O’Shea already knew they did not reach the quarter finals and that the matches in the evening session became the decider. In the ladies event also Sharon Prins and Astrid Trouwborst ended last in their group and the last two matches of the group stages of the ladies’ event will point out who are in the ladies’ finals

Picture of Richard Veenstra Netherlands
Picture of Richard Veenstra who survived 6 match darts from Wesley Harms © Finder Darts Masters 2018

Afternoon Session

Group  Player   Player    
B Chris Landman (8) – Neth Martin Adams – Eng 5 4
YA Kevin Lasker – Neth Jurjen van der Velde – Neth 0 4
G Glen Durrant (7) – Eng Scott Waites – Eng 5 4
LA Deta Hedman (1) – Eng Astrid Trouwborst – Neth 3 4
D Richard Veenstra (4) – Neth Dean Reynolds – Wales 5 2
YB Lars Plaisier – Neth Nathan Girvan – Sco 2 4
A Jim Williams (1) – Wales Jeffrey van Egdom – Bel 5 4
F Scott Mitchell (6) – Eng Daniel Day – Eng 5 3
LB Aileen de Graaf (2) – Neth Sharon Prins – Neth 4 2
C Derk Telnekes (5) – Neth Martijn Kleermaker – Neth 5 1
E Mark McGeeney (3) – Eng Michael Unterbuchner – Ger 5 4
H Willem Mandigers (2) – Neth Tony O’Shea – Eng 5 2

Evening Session

Group  Player   Player    
B Chris Landman (8) – Neth Wayne Warren – Wales 4 5
YA Kevin Lasker – Neth Levy Frauenfelder – Neth 1 3
G Glen Durrant (7) – Eng Gary Robson – Eng 5 3
LA Deta Hedman (1) – Eng Fallon Sherrock – Eng 3 4
D Richard Veenstra (4) – Neth Wesley Harms – Neth 5 4
YB Lars Plaisier – Neth Keane Barry – Rep Irl 0 4
A Jim Williams (1) – Wales Jeffrey Sparidaans – Neth 5 1
F Scott Mitchell (6) – Eng Wouter Vaes – Neth 5 4
LB Aileen de Graaf (2) – Neth Lisa Ashton – Eng 3 4
C Derk Telnekes (5) – Neth Ross Montgomery – Sco 5 0
E Mark McGeeney (3) – Eng Andy Hamilton – Eng 5 4
H Willem Mandigers (2) – Neth Conan Whitehead – Eng 2 5

Finals Day Sunday 9th

Quarter Finals Men

 Player Player
Jim Williams (1) – Wales Wayne Warren – Wales
Derk Telnekes (5) – Neth Richard Veenstra (4) – Neth
Mark McGeeney (3) – Eng Scott Mitchell (6) – Eng
Glen Durrant (7) – Eng Conan Whitehead – Eng

Youth Final

Player Player  
Levy Frauenfelder – Neth Keane Barry – Rep Irl

Ladies’ Final

Player Player
Fallon Sherrock – Eng Lisa Ashton – Eng